Pielęgniarka radzi

Podopieczny często bez potrzeby wychodzi do toalety – co zrobić?

Autor Iwona Przybyło,

„Moja podopieczna bardzo często mówi, że musi iść do toalety, mimo że tak naprawdę z toalety korzystała 10 minut temu. Staje się to uciążliwe. Co robić?” – z takim problemem zadzwoniła do mnie Opiekunka, pani Teresa.

Sytuacje, kiedy senior bez potrzeby chce wychodzić do toalety, często zdarzają się u podopiecznych z demencją. Warto więc mieć świadomość, że w większości przypadków nie jest to kaprys czy złośliwość seniora – zwykle za takim zachowaniem coś się kryje.

Jaka jest więc przyczyna takiego zachowania? Senior najprawdopodobniej czuje dyskomfort lub ból, ale przez chorobę nie jest w stanie tego opiekunowi w odpowiedni sposób przekazać. Podopieczny może być przez to rozdrażniony, zaniepokojony, a nawet agresywny. Z doświadczenia wiem, że bardzo często przyczyną jest infekcja układu moczowego – ryzyko jej powstawania jest znacznie większe u osób długotrwale unieruchomionych.

Jak więc uspokoić podopiecznego i zmniejszyć ilość niepotrzebnych wizyt w toalecie?

  1. Podczas wizyty w toalecie zapytaj podopiecznego, czy przy oddawaniu moczu czuje dyskomfort lub ból.
  2. Zwróć uwagę na niepokojące objawy takie jak mała ilość moczu lub jego dziwny zapach.
  3. Zadawaj podopiecznemu proste pytania, na które będzie mógł odpowiedzieć „tak” lub „nie”.
  4. Jeśli podejrzewasz, że podopieczny ma infekcję układu moczowego, koniecznie powiadom o tym rodzinę seniora lub niemieckiego pośrednika w celu umówienia wizyty lekarskiej. Ogólne badanie moczu może potwierdzić infekcję, co pozwoli na dobranie odpowiednich leków.

Tak też było w przypadku pani Teresy – okazało się, że jej podopieczna czuła ból przez infekcję. Po przepisaniu przez lekarza leków, seniorka nie czuła już częstej potrzeby wychodzenia do toalety. A czy Wy mieliście kiedyś podobną sytuację? Jak sobie z nią poradziliście?

 

Jeśli masz podobny problem jak pani Teresa lub podejrzewasz, że Twój podopieczny ma infekcję układu moczowego – zadzwoń do nas. Zawsze staramy się pomóc i odpowiadać na wszystkie pytania naszych Opiekunów! :) Czekamy na Was podczas dyżuru pielęgniarek od poniedziałku do piątku. Numer telefonu znajdziecie w Liście wyjazdowym, a więcej o naszym dyżurze przeczytacie TUTAJ.

 

Pozdrawiam Was ciepło!

Iwona Przybyło


Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.