Pielęgniarka radzi

Co zrobić, gdy podopieczny ma opory przed zdejmowaniem ubrań do kąpieli?

Autor Iwona Przybyło,

„Moja podopieczna nie chce rozbierać się do mycia. Namawiam ją i niestety czasem w ogóle nie udaje mi się osiągnąć celu. Wtedy o kąpaniu podopiecznej mogę zapomnieć. Ja już sama nie wiem, co mam robić”. Pani Beata opiekuje się 70-letnią seniorką, która cierpi na demencję i potrzebuje wsparcia w ubieraniu. Jak można pomóc?

Z relacji pani Beaty dowiedziałam się, że w momencie, gdy opiekunka chce ściągnąć ubranie, podopieczna opiera się i mocno zaciska pięści na bluzce. Seniorka nie boi się samej kąpieli, tylko rozbierania.

Problem, z którym zgłosiła się do mnie Pani Beata, zdarza się często. Dlaczego tak się dzieje? Pamiętajmy o tym, że ubieranie się jest bardzo osobistą i intymną czynnością. Osoba żyjąca z demencją może inaczej odbierać to, że ktoś próbuje z niej ściągnąć ubranie. Jak widzimy na przykładzie podopiecznej pani Beaty – czynność ta kojarzyła jej się negatywnie.
Wspólnymi siłami udało nam się ustalić, że seniorka bardzo lubi swój codzienny strój – dwuczęściowy dres – i czuje się w nim komfortowo. To jest bardzo ważna informacja! Rozbieranie przed kąpielą oznacza, że będzie musiała się przebrać w czystą koszulę nocną. Najwidoczniej podopieczna nie przepada za takim rodzajem piżamy.

Co poradziłam Pani Beacie? Po pierwsze wraz z Koordynatorem ATERIMA MED poprosiliśmy rodzinę podopiecznej o zakup kilku par takich samych dresów do spania, które będzie można założyć seniorce po kąpieli. Nie od razu było łatwo, ale po kilku próbach rozbieranie i kąpiel stała się nieco łatwiejszą czynnością do wykonania dla opiekunki. A co najważniejsze – poziom lęku podopiecznej znacznie się obniżył.

Poniżej kilka rad, które mogą się przydać w podobnych sytuacjach:

1. Po pierwsze: podczas rozbierania mówcie podopiecznemu po kolei, co zamierzacie zrobić i dlaczego, np. „Teraz ściągnę bluzę”, „Teraz czas na kąpiel, trzeba na chwilę ściągnąć ubranie.”. Podkreślanie wykonywanych czynności obniża poziom lęku podopiecznego i sprawia, że senior czuje się bezpieczniej.

2. Po drugie: upewnijcie się, czy w łazience jest wystarczająco ciepło – osoby starsze szybciej się wychładzają.

3. Po trzecie i najważniejsze: zawsze starajcie się zapewnić choremu jak najwięcej prywatności.

Pielęgniarka radzi infografika

Jeśli masz problemy z rozbieraniem podopiecznego – zadzwoń do nas. Każdy przypadek jest inny, ale zawsze staramy się pomóc i odpowiadać na wszystkie pytania naszych Opiekunów! :)

Czekamy na Was podczas dyżuru pielęgniarek od poniedziałku do piątku. Numer telefonu znajdziecie w Liście wyjazdowym, a więcej o naszym dyżurze przeczytacie TUTAJ.

Pozdrawiam Was ciepło!
Iwona Przybyło


Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.