ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Senior siada przed talerzem z posiłkiem i nie chce jeść. Co zrobić?

„Pani Iwonko, co mam robić, kiedy mój senior w ogóle nie chce jeść?” – usłyszałam w słuchawce telefonu. Po głosie poznałam, że Pani Ania była bardzo zmartwiona. Pan Klaus – podopieczny pani Ani – ma 85 lat i choruje na demencję. Senior porusza się samodzielnie i przychodzi do kuchni na posiłki. Siada przy stole, na którym stoi ciepły obiad. Aromat zupy roznosi się po całym pomieszczeniu, aż kiszki marsza grają. Niestety Pan Klaus tego nie zauważa. Pani Ania stara się go zachęcić do jedzenia. Mówi: „Panie Klausie proszę jeść, obiad jest gotowy” albo „Panie Klausie, zrobiłam pana ulubioną zupę z soczewicy, proszę spróbować”. Mimo zachęceń – podopieczny wciąż nie chce jeść :(

To bardzo trudna sytuacja, zarówno dla Pana Klausa, jak i dla Pani Ani, która się nim opiekuje. Dlaczego Pan Klaus nie chce jeść? Czy nie ma apetytu? Czy mu nie smakuje? Nic dziwnego, że takie pytania pojawiły się w głowie opiekunki.

Wyjaśniłam Pani Ani, że mózg osoby z demencją jest niewydolny. Pan Klaus być może nie widzi, że stoi przed nim talerz z jedzeniem, bo ma zawężone pole widzenia. Choć Pani Ania – jak mi powiedziała – używa pachnących przypraw, podopieczny być może nie czuje ich zapachu. A jeśli go czuje – nie wiąże go z potrzebą zjedzenia posiłku. Przyczyn tego, że pan Klaus nie je może być więcej. Być może nie rozpoznaje sztućców. Nie zaczyna jeść, bo wstydzi się, że zrobi coś źle. Możliwe też, że już nie wie, co to w ogóle znaczy jeść – ze względu na demencję, trudno mu będzie nauczyć się tego na nowo.

Poradziłam Pani Ani kilka sposobów, które mogą pomóc podopiecznemu w jedzeniu. Pomyślałam, że mogą się one przydać innym opiekunom i postanowiłam się z nimi podzielić również tutaj z Wami :)

Jeśli przydarzy nam się podobna sytuacja – wysuńmy talerz z posiłkiem bardziej do przodu, żeby podopieczny mógł go zobaczyć. Starajmy się też stosować zasadę kontrastów – jeśli talerz jest jasny, postawmy go na podkładce np. czerwonej, żeby nie zlewał się z białym stołem lub obrusem. Pomóżmy też podopiecznemu rozpocząć czynność np. za pomocą chwytu „ręka pod rękę” – podopieczny trzyma łyżkę samodzielnie, a dłoń opiekuna znajduje się pod jego dłonią. Dzięki temu opiekun asystuje podopiecznemu w posiłku – nie karmi go nachalnie. Ograniczmy też liczbę sztućców. Wystarczy, że podamy do posiłku tylko łyżkę lub widelec bez noża. Pamiętajmy wtedy o tym, żeby
odpowiednio rozdrobnić pokarm.

Po trzech dniach Pani Ania dała mi znać, że wypróbowała moje sposoby. Najbardziej pomocna okazała się zasada kontrastu i pomoc z rozpoczęciem czynności. Pan Klaus znowu cieszy się z posiłków i zjada swoją ulubioną zupę z soczewicy :)

A jak Wy radzicie sobie z podobnymi sytuacjami? Napiszcie w komentarzu!

Mój dyżur pielęgniarski odbywa się od poniedziałku do piątku. Zachęcam Was do dzwonienia – numer znajdziecie w Liście wyjazdowym :) Więcej o dyżurze przeczytacie TUTAJ.

Pozdrawiam Was serdecznie!

Iwonka Przybyło

Dziękujemy za oddany głos!

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej  »

O autorce

Pielęgniarka Iwona Przybyło
Pielęgniarka Iwona Przybyło
O autorce
Pielęgniarka Iwona Przybyło
Nazywam się Iwona Przybyło, jestem pielęgniarką i Kierownikiem Zespołu Wsparcia Pielęgniarskiego w Akademii Opiekunów. Każdego dnia podczas dyżurów pielęgniarskich wspieram Opiekunów ATERIMA MED. Na co dzień pracuję również w szpitalu. czytaj więcej  »

Najpopularniejsze wpisy

Plecy opiekuna w potrzebie! Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?
„W krzyżu mnie rwie”, „Pani Iwonko, plecy mi wysiadają” – powtarzała Pani Regina. Problem z bólem pleców to poważna sprawa. Gdy boli, opiekunka nie może wywiązywać się z obowiązków. A co najważniejsze – cierpi na tym jej zdrowie. Dziś podzielę się z Wami wskazówkami, jak zadbać o swoje plecy. więcej »
2021-12-20
Podopieczny z demencją chodzi za opiekunem krok w krok. Co zrobić?
„Seniorka wszędzie za mną chodzi jak cień. Denerwuje się, gdy pójdę na chwilę do łazienki” – opowiadała Pani Bożenka. Opiekunka zajmuje się 84-letnią panią Agnes. Zachowanie podopiecznej jest dla opiekunki uciążliwie. Czy można temu jakoś zaradzić? więcej »
2021-05-17
Senior siada przed talerzem z posiłkiem i nie chce jeść. Co zrobić?
„Pani Iwonko, co mam robić, kiedy mój senior w ogóle nie chce jeść?” – usłyszałam w słuchawce telefonu. Po głosie poznałam, że Pani Ania była bardzo zmartwiona. więcej »
2019-10-21

Dodaj komentarz

Zamów bezpłatne połączenie →