Relaks z lipą

Autor Henia Janik,

Zakwitły już u was? Czujecie ich słodki zapach? Zapach lipowych kwiatów potrafi się przebić nawet w mieście pełnym spalin, nawet poprzez duchotę upałów.

U mnie już kwitną.

Lipa kojarzy się przeważnie z przeziębieniami w dzieciństwie, kiedy podawano nam napar lipowego kwiatu z sokiem malinowym oraz miodem.

Jak głębiej przyjrzeć się temu, co lipa potrafi, odkryjemy całe mnóstwo zalet – ma zastosowanie nie tylko przy grypie czy przeziębieniach.

Jest lekiem przeciwskurczowym, osłaniającym, uspokajającym. Stosowano ją przy schorzeniach nerek, w chorobach reumatycznych i uwaga! – przy zbytniej pobudliwości nerwowej. Lipa jest bardzo dobra dla młodzieży i dla osób starszych. Czasami też kwiat lipy stosowano w miażdżycy. Ogólnie – działa uspokajająco. Kąpiel z naparem kwiatu i liści lipowych uspokaja skołatane nerwy. Młode listki lipy można dodawać do sałatek!

Ważne! Świetnie regeneruje po długotrwałych wysiłkach umysłowych, stanach napięcia nerwowego i zawrotach głowy. Ułatwia zasypianie.

Jedną łyżkę stołową kwiatu (na szklankę) zalać wrzącą wodą, odczekać 15 minut. Przecedzić i pić 3-4 razy dziennie między posiłkami.

Kwiat lipy ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce – jako lotion do twarzy, do płukania włosów.

Kiedyś w dworkach szlacheckich istniała stara tradycja, że sadziło się drzewko lipowe w dniu narodzin dziecka (no, chyba że dzieciak przyszedł na świat w środku srogiej zimy, więc chyba przekładano nasadzenie).

W niedawno nagranym filmiku, w którym dzieliłam się doświadczeniami na temat wypalenia zawodowego, zapraszałam do Czarnolasu posadzić lipy. Nie było to hasło rzucone na wiatr. Naprawdę zapraszam was na sadzenie lip do Czarnolasu – podczas Pikniku Literackiego zorganizowanego przez moją fundację „Pamiętamy o ogrodach”.

Termin Pikniku Literackiego: 13.10.2018. będzie koncert i jeszcze wiele innych atrakcji.

Poniżej znajdziecie opis całej imprezy.

Jedną z ważniejszych atrakcji jest lipowe drzewko dla uczestników z zewnątrz. Kto przyjedzie, dostanie najprawdziwsze drzewko lipowe – sadzonkę z Czarnolasu. Drzewka sponsoruje Urząd Gminy Czarnolasu.

Zapraszam was serdecznie – kto ma ochotę niech odwiedzi Czarnolas!

Tutaj opis całego wydarzenia https://web.facebook.com/events/195697181243796/

Jeżeli pomysł ci się podoba, zajrzyj i zostaw ślad w postaci tzw. lajka.

Lipa jest tego warta! A nawet jeszcze więcej!

Henia Janik

PS. Bardzo się ucieszyłam, kiedy Donata, z którą poznałyśmy się podczas pracy w ATERIMA MED powiedziała: „Przyjadę z wnukami! Nigdy tam nie byłam! Odwiedzę wreszcie Kazimierz Dolny, o którym marzę od dawna!” Kazimierz, Janowiec nad Wisłą – jest na rzut kamieniem od Czarnolasu.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Na podany adres e-mail zostanie wysłany link potwierdzający dodanie komentarza. Adres e‑mail nie będzie prezentowany na stronie.