ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Otępienie w chorobie Alzheimera – jakie są objawy choroby i jakie jej konkretne fazy wyszczególniamy?

Przebieg choroby alzheimera nigdy nie wygląda tak samo u poszczególnych pacjentów, ponieważ różnią się oni stanem zdrowia, poziomem udzielanej na bieżąco pomocy oraz predyspozycjami, które mają związek z podatnością na dane schorzenie. Warto jednak podkreślić, że istnieją fazy alzheimera, które przez lata w toku badań nad chorobą udało się specjalistom wyszczególnić.

Obraz objawów choroby Alzheimera w fazie głębokiej.

W niniejszym artykule przedstawiamy stadia choroby Alzheimera, opisując je, by materiał dawał holistyczny ogląd sytuacji, z jaką spotykają się osoby sprawujące opiekę nad chorymi. Nie rzadko zadając sobie trudne pytania: na czym polega otępienie typu alzheimerowskiego? Jak przebiegają etapy alzheimera? Ile trwa ostatni etap choroby Alzheimera? Ponieważ wiedza jest kluczową kwestią w trosce o Podopiecznych, dlatego omówimy więc w tym artykule objawy schorzenia, tworząc bazę najważniejszych informacji w pigułce, by otępienie alzheimerowskie stało się tematem znanym Opiekunom.

  • Choroba Alzheimera (z angielskiego Alzheimers Disease, czyli w skrócie „AD”) jest najczęściej diagnozowaną przyczyną otępienia w skali całego świata.
  • Początkowe objawy występujące u osób zmagających się z tą chorobą mogą być niezauważone przez otoczenie, dlatego zalecana jest czujność w kontekście opieki nas osobą w wieku zaawansowanym. Początki alzheimera łatwo przeoczyć.
  • Bodźce płynące z otoczenia mają niebagatelne znaczenie. Uboga aktywność ruchowa, brak kontaktów towarzyskich, unikanie wydarzeń kulturalnych zmuszających do myślenia i poszerzania horyzontów oraz brak więzi rodzinnych sprzyja rozwojowi Alzheimera ze względu na niepobudzanie mózgu.

Skąd wzięła się nazwa tej choroby? Od nazwiska lekarza, który ją odkrył. Pierwszy w historii opis stworzył właśnie lekarz o nazwisku Alzheimer. Opisał on zaburzenia związane z zapamiętywaniem, występujące u jego pacjentki, która wówczas miała pięćdziesiąt lat.

W telegraficznym strócie typowe objawy, które można wyszczególnić, to dominujące deficyty funkcji poznawczych. Zwłaszcza w kontekście pamięci. A także zaburzenia zachowania występujące u osoby dotkniętej chorobą oraz problemy z mową. U pacjenta narastają trudności w codziennym funkcjonowaniu i radzeniu sobie z podstawowymi czynnościami, które dotychczas nie stanowiły wyzwania.

Otępienie w chorobie Alzheimera - objawy u seniorów

Otępienie w chorobie Alzheimera – co warto wiedzieć na ten temat?

Istotne jest to, że otępienie nie jest jednostką chorobową samą w sobie. Czym otępienie tak naprawdę jest? Stanem klinicznym, który oznacza nabyte, nieodwracalne i postępujące w czasie pogorszenie w zakresie funkcji poznawczych. Nie można go cofnąć i przywrócić pacjenta do stanu sprzed wystąpienia tego zjawiska. Nagłe otępienie dotyczy głównie pamięci seniora oraz jego procesów językowych. Tyczy się to przede wszystkim problemów z mową oraz kłopotami z myśleniem w zakresie samodecydowania o sobie, podejmowania decyzji, realizowania podstawowych czynności życiowych. Takich jak spożywanie posiłków, ubieranie się, przebywanie poza domem. Często dochodzi również do nasilonych zmian nastroju, które negatywnie wpływają na relację z otoczeniem.

Proces otępienny jest rozciągnięty w czasie. Postronnemu obserwatorowi może wydawać się, że zmiana w zachowaniu danej osoby zaszła bardzo nagle, jednak należy mieć na uwadze, że pacjenci na początku choroby bardzo często nie ujawniają żadnych trudności. Może to mieć związek z bagatelizowaniem przez samego pacjenta objawów, które zaczęły się pojawiać. Może to być także związane z zawstydzeniem wynikającym z ich występowania i zatajaniem tego faktu przed Opiekunem i najbliższą rodziną. Na pewnym etapie pojawiają się subiektywnie odczuwalne przez seniora zaburzenia pamięci. W czasie postępowania schorzenia ma miejsce obiektywnie zauważane przez otoczenie łagodne zaburzenie poznawcze. Przez kolejne miesiące, a niekiedy lata znacznie postępuje ono i przechodzi w pełnoobjawową fazę, którą określamy mianem otępienia typu alzheimerowskiego.

Warto być czujnym w zakresie obserwowania swoich bliskich oraz Podopiecznych, nad którymi sprawujemy pieczę, by w porę zauważyć zmiany w zachowaniu mające miejsce w sytuacjach codziennych. Przyjmuje się statystycznie, że na świecie żyje nawet od piętnastu do dwudziestu jeden milionów osób z chorobą Alzheimera. W Polsce liczba osób z otępieniem sięga nawet do pięciuset tysięcy, w większości jest to połączone właśnie ze zdiagnozowaniem choroby Alzheimera.

Utarło się uważać, że przypadki demencji to każdorazowo także choroba Alzheimera. Nie jest to jednak normą. Warto podkreślić na czym polega różnica w przypadku tych dwóch zjawisk. Demencja to pojęcie ogólne, jest ona zespołem objawów, zaś choroba Alzheimera bywa ich przyczyną, którą bardzo często się diagnozuje. Nie powinno się jednak stawiać znaku równości między nimi. Na bazie badań szacuje się, że liczba osób z otępieniem w 2010 roku wynosiła około 35,6 mln. Do roku 2030 prawdopodobnie wzrośnie co najmniej do 65,7 mln.

Badania nad chorobą trwają już wiele lat. Specjalistom znane są więc objawy Alzheimera, które zostały już zweryfikowane przez wielu badaczy. Najbardziej charakterystycznym i często rozpoznawalnym objawem choroby Alzheimera są zaburzenia pamięci. Głównie dotyczy to zdarzeń bieżących, czyli pamięci, która często jest również określana jako „pamięć świeża”. Jest to niezdolność do zapamiętywania zupełnie nowych informacji, które są kluczowe w codziennych funkcjonowaniu osób. Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? Przyjmuje się, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest uszkodzenie hipokampów, czyli struktur mózgowych odpowiedzialnych za utrwalenie bieżących informacji. Zaburzenia tak zwanej „pamięci świeżej” w chorobie Alzheimera, najczęściej są więc zauważane w pierwszej kolejności przez osoby towarzyszące choremu w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ przebywając z nim na co dzień są w stanie zaobserwować zmiany w zachowaniu seniora. 

Fazy w chorobie Alzheimera - seniorka

Fazy alzheimera – z czego warto zdawać sobie sprawę?

Ważne przede wszystkim, by zdawać sobie sprawę, że choroba ta nie występuje w populacji rzadko, a co za tym idzie – osoba sprawująca opiekę nad Podopiecznym, który się z nią zmaga, nie jest w tym osamotniona. Wpisując w wyszukiwarkę zwrot: „choroba Alzheimera etapy”, czy „czym jest choroba Alzheimera?”, „jak zdiagnozować alzheimera”, „przyczyny alzheimera” lub „Alzheimer leczenie”,  znaleźć można sporo źródeł odpowiadających chociażby na pytanie ile trwa ostatni etap demencji.

Warto jednak korzystać z pewnych i sprawdzonych materiałów, podających rzetelne informacje. Ciągle odkrywane są nowe metody działania w przypadku poszczególnych schorzeń, w których dąży się do zatrzymania postępu chorób lub ich całkowitego wyleczenia. Niestety w dalszym ciągu nie odkryto jeszcze lekarstwa na chorobę Alzheimera. Choć prace nad nim trwają bezustannie od wielu lat. Szacuje się, że choruje na nią na całym świecie kilkadziesiąt milionów ludzi.

Najistotniejsze jest to, by po dokonaniu u Podopiecznego jednoznacznej diagnozy przez zespół lekarzy, jak najprędzej  zastosować odpowiednią farmakoterapię. Jest ona ściśle uzależniona od konkretnej, zdiagnozowanej w danym momencie fazy choroby. Należy także zapewnić choremu opiekę, która jest w tym stanie kluczowa.

Dlatego tak ważna jest rola osoby, która przebywając na terenie Niemiec realizuje zlecenie w charakterze Opiekuna osoby w wieku zaawansowanym. Wiedza, doświadczenie i właściwe kwalifikacje pozwalają Opiekunce troszczyć się o seniora we właściwy sposób, poświęcając jego potrzebom należytą uwagę i we właściwy sposób odpowiadając na nie. Decydując się na ofertę zlecenia dotyczącą osoby zmagającej się z tą chorobą warto mieć świadomość z jakim stanem Podopiecznego należy liczyć się po przyjeździe na miejsce.

Niezależnie jednak od postępu choroby, należy mieć na uwadze, że praca Opiekunki to rodzaj misji, w której niesienie pomocy potrzebującym jest kluczowe. Choroba rodzica, czy dziadka dla całej rodziny bywa bardzo dużym obciążeniem emocjonalnym, z którym nie potrafią sobie poradzić. Pokładają więc nadzieję w osobie Opiekunki, która troszczy się o najbliższą dla nich osobę.

Choroba Alzheimera - objawy w poszczególnych fazach choroby

Jak rozpoznać chorobę alzheimera? 

Opiekunowie osób starszych najczęściej zgłaszają następujące problemy dotyczące Podopiecznych: 

  • Wielokrotne, natarczywe dopytywanie się o informację, którą senior otrzymał już wcześniej. Nieświadomość uzyskania odpowiedzi na zadawanie wciąż te same pytania.
  • Kilkukrotne powtarzanie tych samych czynności pomimo ich wcześniejszej realizacji. Na przykład odkurzanie kilka razy dziennie mieszkania w okresie, kiedy senior jest jeszcze sprawny i samodzielny.
  • Niepamiętanie o wcześniejszych ustaleniach, przez co senior nie dotrzymuje terminów, nie pojawia się na spotkaniach, a gdy się mu o nich przypomina jest zaskoczony i twierdzi, że rozmowy w tym temacie nigdy się nie odbyły.
  • Mylenie imion i nazwisk znajomych, także członków bliskiej rodziny. Z czasem całkowite nierozpoznawanie osób.
  • Porzucenie zainteresowań głównie ze względu na niemożność wykonywania konkretnych czynności związanych z realizacją danej pasji.
  • Wycofanie się z wszelakich aktywności.
  • Z czasem nieumiejętność poradzenia sobie ze skomplikowanymi pracami domowymi. Dlatego tak ważna jest pomoc Opiekunki, która przygotowuje seniorowi posiłki, dba o czystość w domu i stanowi wsparcie w codziennych działaniach związanych z funkcjonowaniem osoby w wieku zaawansowanym.
  • Zaniedbania w wyglądzie. Na przykład dobieranie do siebie elementów garderoby, które zupełnie do siebie nie pasują lub nie są odpowiednie do obecnie panującej pory roku.
  • Zaniedbania higieniczne przechodzące od zaprzestania czesania włosów, po brud związany z nietrzymaniem moczu i stolca.

Kłopotliwe w opisanych powyżej problemach jest dodatkowo przede wszystkim to, że sam pacjent bardzo często nie zauważa problemu i najczęściej bagatelizuje swoje trudności. W związku z czym nie chce podejmować żadnych działań mających na celu zaradzenie im (jak chociażby umycie się, czy założenie przygotowanych uprzednio przez Opiekuna elementów garderoby). Nierzadko, gdy pacjent w końcu pojawi się w gabinecie lekarskim celem poddania się diagnozie, zapytany o problem z jakim się zgłasza mówi, że on problemu nie ma, lecz rodzina nalegała, by trafił do gabinetu lekarskiego i tylko dlatego tam się znalazł.

Wyszczególnione powyżej w formie podpunktów objawy Alzheimera mogą przypominać zaburzenia depresyjne. Najczęściej jednak są one przejawem typowej dla choroby apatyczności. Warto podkreślić jednak, że dzieje się to z reguły bez odczuwania smutku. Istotnym problemem w rozpoznawaniu Alzheimera jest niemal niezauważony początek choroby, a także zrzucanie zaburzeń pamięci na wiek. Warto zdawać sobie sprawę, że jest to krzywdzącym stereotypem, przez który choroba jest bardzo późno rozpoznawana. Coraz częściej zapadają na nią osoby w różnym, niekoniecznie zaawansowanym wieku. Zespół otępienny alzheimera dotyczy niekiedy osób uznawanych przez społeczeństwo za młode.  

Alzheimer przyczyny - jakie są czynniki ryzyka? 

Przyjmuje się, że to wiek jest jednym z głównych i bezspornych czynników ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. A zatem na ten fakt nie mamy bezpośredniego wpływu, gdyż każdy z nas się starzeje i upływ czasu jest w tym względzie nieubłagalny dla wszystkich. Zachorowalność na chorobę Alzheimera u osób w przedziale wiekowym: 65 – 85 lat podwaja się średnio co pięć lat życia.

Wiek nie jest jednak jedynym czynnikiem ryzyka zachorowania, o którym w swoich opracowaniach naukowych mówią specjaliści badający temat choroby Alzheimera. Istnieją również potwierdzone w toku badań doniesienia, że czynnikiem ryzyka choroby jest także stwierdzenie przypadków tej choroby w rodzinie wcześniej (gdy choruje ktoś z bliskiej rodziny, na przykład dziadkowie lub rodzice), wówczas przyjmuje się, że ryzyko zachorowania wzrasta aż dwukrotnie.

Co niezwykle ciekawe, na podstawie przeprowadzanych przez wiele lat badań odnośnie czynników ochronnych w chorobie Alzheimera ustalono, że im więcej badany poświęcił w swoim życiu czasu na naukę, tym wolniej rozwijają się u niego objawy. Przebieg choroby jest wówczas znacznie łagodniejszy, w porównaniu do badanych, którzy swoją edukację zakończyli na wczesnym etapie. Można więc przyjąć, że zdobywanie wiedzy i ciągła praca mózgu, także w późnym wieku, dzięki czytaniu literatury, rozwiązywaniu krzyżówek i stymulowaniu mózgu, może pomóc w uchronieniu się w pewnym stopniu przed chorobą. Mówimy wówczas o tak zwanej „rezerwie poznawczej”.

W literaturze fachowej omawiającej przypadki zachorowania na chorobę Alzheimera znaleźć można informacje, że do czynników ryzyka zapadania na to schorzenie zaliczamy również takie choroby jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość oraz depresja. 

 

 

Choroba Alzheimera – orientacyjny okres trwania poszczególnych faz choroby.

W literaturze wyróżnia się trzy fazy otępienia w chorobie Alzheimera. Poniżej omawiamy przybliżony interwał czasowy związany z przebiegiem poszczególnych faz choroby u osoby, u której została ona już jednoznacznie zdiagnozowana.

  • faza łagodna – trwa ona od dwóch do czterech lat od rozpoznania pierwszych objawów. Zdarza się jednak, że trwa znacznie dłużej, wynika to jednak wówczas z ściśle przestrzeganej i regularnie stosowanej właściwej farmakoterapii.
  • faza średniozaawansowana – pacjent pozostaje w tej fazie przez okres około ośmiu lat.
  • faza głęboka – przebiega szybko, zajmuje od roku do około trzech lat. 

Alzheimer przyczyny - czynniki ryzyka

Choroba Alzheimera – etapy. Stadia choroby Alzheimera.

1. Obraz objawów choroby Alzheimera w fazie łagodnej. 

Wczesne objawy alzheimera łatwo przeoczyć. Występują wówczas trudności z radzeniem sobie ze złożonymi czynnościami. Osoba dotychczas całkowicie sprawna ma obecnie problem z użytkowaniem roweru, czy prowadzeniem samochodu. Nie jest w stanie przyrządzić posiłku korzystając z przepisu, który był jej dotychczas dobrze znany i często gotowała daną potrawę. Zdarzają się spostrzegane niekiedy przez domowników zaburzenia pamięci. Może się to przejawiać na przykład zadawaniem stale tych samych pytań, na które udzielono już w ciągu dnia odpowiedzi. Ma miejsce nieustanne chowanie rzeczy, także potencjalnie bezcelowe, jak ukrycie czytanej właśnie książki, czy schowanie gdzieś pilota, którym na co dzień obsługiwany jest telewizor i zazwyczaj odkładany jest w jedno konkretne miejsce np. na stolik nocny. Podopieczny poszukuje wówczas przedmiotów i odnajduje je w różnych bardzo zaskakujących miejscach. Rzeczona książka, czy pilot mogą zostać odnalezione na przykład w lodówce lub być ukryte wewnątrz używanego na co dzień obuwia. 

Zauważalne zubożenia języka. Często osoby w wieku zaawansowanym czerpią przyjemność z rozwiązywania łamigłówek i krzyżówek. Problemy językowe można więc rozpoznać po tym, że senior, który często korzystał z tego typu rozrywek obecnie stroni od nich. Nie czyta już książek i gazet jak niegdyś. Mogą u niego pojawić się nawet problemy z mową, wypowiadaniem konkretnych słów. Prócz tego Podopieczny ma problemy z orientacją w czasie i przestrzeni, przez co gubi się nawet w okolicy dobrze mu znanej: w obrębie zamieszkiwanego od lat osiedla, czy okolicy podmiejskiej. Epizody zagubienia się w znanym otoczeniu są coraz częstsze. Mogą się z tym wiązać także nagłe zmiany nastroju oraz drażliwość, co jest naturalną koleją rzeczy, gdyż trudno oczekiwać od osoby zagubionej, która ma poczucie, że nie potrafi sama odnaleźć drogi do własnego domu, by pozostała spokojna i wyważona w swoich działaniach.   

Co ważne, wypełnianie codziennych czynności zajmuje znacznie więcej czasu. Senior ma problem z ubraniem się, zjedzeniem przygotowanych posiłków, założeniem butów i tak dalej. Pojawiają się znaczne trudności w opłacaniu rachunków oraz zarządzaniem własnymi finansami. A także z niewłaściwą oceną sytuacji. Pomoc ze strony Opiekunki już na tym etapie bywa nieoceniona, gdyż może ona wesprzeć seniora robiąc zakupy, przygotowując potrawy, czy pomagając w ubraniu się. Nierzadko rodzina niemiecka decyduje się więc na pojawienie się kompetentnej, komunikatywnej Opiekunki, która może ułatwić codzienne funkcjonowanie Podopiecznego w tych najprostszych czynnościach, jednocześnie stanowiąc towarzystwo. Osoba chorująca na Alzheimera w pierwszej fazie choroby jest wciąż komunikatywna. 

2. Obraz objawów choroby Alzheimera w fazie średniozaawansowanej. 

Przedstawiają się już one znacznie bardziej problematycznie i uciążliwie, nie tylko dla samego chorego, ale także otoczenia, które coraz dotkliwiej odczuwa skutki pogłębiania się choroby Alzheimera. Znacząco postępują zaburzenia pamięci, do tego stopnia, że chory zapomina dużej ilości słów, co stanowi duży kłopot w komunikacji werbalnej. Duże problemy ze skupieniem uwagi czynią z seniora osobę mało samodzielną, nie potrafiącą realizować prostych czynności jak wiązanie butów, czy ubieranie części garderoby. Zdarza się, że Podopieczny, który podjął próbę samodzielnego odziania się, porusza się po domu w jednej skarpetce lub jednym pantoflu, podczas gdy druga stopa pozostaje bosa. 

Dochodzi do nasilenia się zaburzenia zachowania wraz z objawami psychopatologicznymi. Mają one postać głównie urojeń, halucynacji, podejrzliwości, drażliwości, krzyków. Co to w praktyce oznacza? Chory często nie rozpoznaje osób dobrze mu znanych, w związku z czym rodzi się w nim naturalne w takich okolicznościach poczucie zagrożenia. Twierdzi, że otaczają go osoby zupełnie mu obce, więc boi się ich. Może stać się agresywny, co wynika z chęci samoobrony. Bardzo ważne jest wówczas zachowanie spokoju po stronie otoczenia, by gwałtownymi ruchami nie niepokoić dodatkowo seniora. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której Podopieczny nie rozpoznaje nawet siebie samego w lustrze, co dodatkowo go rozdrażnia. Miewa poczucie, że osoby obserwowane w telewizorze podczas seansu filmu, czy programu, tak naprawdę są obecne w mieszkaniu i znajdują się tuż obok. W zależności więc od tego, co senior w danej chwili ogląda, może niepokoić jeszcze bardziej, gdyż nie rozróżnia już fikcji od zdarzeń realnych. 

Zdarza się, że ma miejsce odwrócony rytm dobowy. Oznacza to, że chorzy bardzo dużo śpią w dzień i często wędrują w nocy. Stwarza to dla nich dodatkowe zagrożenie, gdyż w tym czasie osoby odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo śpią nieświadome, że Podopieczni przemieszczają się. Niepilnowany Podopieczny może nawet opuścić dom, a następnie mieć problem z powrotem do niego, gdyż nie pamięta już trasy, którą przebył. W tej fazie pojawiają się cechy zaniedbywania własnego wyglądu. Chory boi się własnego odbicia, więc niechętnie wchodzi do łazienki. Nie pozwala się myć, a nawet zmieniać ubrania. Faza ta jednocześnie często wiąże się z brakiem kontroli zwieraczy i zanieczyszczaniem się (np. nietrzymanie moczu), co w połączeniu z niechęcią seniora do czynności higienicznych stwarza dodatkowe utrudnienia. 

3. Obraz objawów choroby Alzheimera w fazie głębokiej.

Faza ta wiąże się z całkowitą utratą pamięci, również autobiograficznej. Podopieczny nie tylko nie pamięta co zjadł na śniadanie, czy zapomina o podstawowych czynnościach, ale także nie pamięta kto jest jego synem czy córką. Nie rozpoznaje też Opiekunki, która na co dzień sprawuje nad nim pieczę. W dalszym etapie fazy głębokiej dochodzi do całkowitej utraty kontaktu werbalnego, czyli tak zwanego mutyzmu. 

Chory ma różnorakie problemy z poruszaniem się. Zarówno chodzeniem, wstawaniem, jak i siadaniem. Na tym etapie pacjenci często stają się osobami wyłącznie leżącymi, wymagającymi stałej opieki, z którymi kontakt jest znacząco utrudniony, gdyż już nie komunikują się. Problemy z połykaniem prowadzą często do niedożywienia u chorych cierpiących na alzheimera.

Choroba Alzheimera a opieka nad seniorem

Diagnoza: Alzheimer – i co dalej? 

Często opisywanym przez rodziny osób chorych scenariuszem jest przebieg zdarzeń, w którym objawy choroby nie były dostrzeżone. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy seniorowi stale ktoś towarzyszył, w naturalny sposób, niemal bezwiednie pomagając, czy wręcz wyręczając w czynnościach, które stanowiły w danej chwili problem. Jednak nagłe wydarzenia, takie jak poważna infekcja, pobyt członka rodziny w szpitalu, nagły silny stres wywołany nieprzewidzianym zdarzeniem losowym, czy śmierć bliskiej osoby, doprowadzają do dekompensacji stanu chorego. Wówczas choroba ujawnia się w pełnym obrazie, co powoduje bardzo często ogromny szok u osób na co dzień towarzyszącym seniorowi, które wcześniej nie zdawały sobie sprawy, że coś poważnego mu dolega.

W sytuacji rozpoznania u pacjenta objawów choroby kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej opieki. Doświadczona Opiekunka może znacznie poprawić jakość życia pacjenta. Nie stworzono jeszcze leku na chorobę Alzheimera, więc opieka jest jednym z doraźnych sposobów radzenia sobie z zaistniałą sytuacją. To właśnie dlatego w ATERIMA MED tak bardzo cenimy doświadczenie naszych Opiekunów w sprawowaniu pieczy nad osobami starszymi. Odpowiednia wiedza, obycie, a przede wszystkim także troska o potrzeby seniora, to podstawa dobrej opieki nad Podopiecznym z otępieniem. 

Ważne jest to, by dbać zarówno o dobrostan Podopiecznego, jak i Opiekuna. Dokładamy starań, by właśnie tak przebiegał pobyt na zleceniu. Nasi Opiekunowie posiadają kompetencje, które są kluczowe we właściwym, bezpiecznym sprawowaniu onbowiązków. Do Podopiecznego warto podejść bez lęku, ze świadomością, że jego zachowanie jest wypadkową wielu czynników. Takich jak niepokój, zagubienie i lęk wynikający z nie rozpoznawania ani otoczenia, ani osób, które się w nim na co dzień znajdują. Każdy z nas chciałby się przecież w jakiejś formie bronić, gdyby wydawało się nam, że przebywamy stale wśród obcych sobie ludzi. Mając to na uwadze zawsze należy zachowywać spokój, przemawiać do Podopiecznego nie podniesionym głosem i regularnie objaśniać mu zasady panujące w domu. Należy odpowiadać rzeczowo na pytania, nawet jeśli padają kilkanaście razy w ciągu zaledwie kilu godzin. Opieka nad osobą chorą na Alzheimera to misja, w której satysfakcja płynie z niesienia pomocy osobie bardzo potrzebującej. 

Niewątpliwie duże znaczenie ma ciągłe wzbogacanie tak zwanej „rezerwy poznawczej”, która może w pewnym stopniu obniżyć ryzyko rozwoju choroby. Najistotniejsze są w przypadku podejmowania tych działań czynności o charakterze poznawczym. Ważna jest aktywność społeczna. Powinno się ją podejmować w każdym wieku, niezależnie od stanu kondycji poznawczej. Diagnoza otępienia nie powinna redukować aktywności, lecz wręcz ją zwiększać, gdyż jest ona kluczem do pozostawania dłużej w dobrej formie.

Częstym błędem jest odizolowywanie seniora, u którego zauważono początkowe objawy choroby. Tymczasem komunikowanie się z nim ma duże znaczenie. Dlatego rodziny poszukują Opiekunów z dobrą znajomością języka, by mogli oni na bieżąco niejako od podstaw tłumaczyć świat seniorowi. Często powraca on bowiem z tymi samymi pytaniami, ale wraz z postępem choroby nie rozumie kolejnych kwestii z otaczającej go rzeczywistości. Opiekunka musi więc potrafić mu je objaśnić.

Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, na naszej stronie internetowej udostępniamy bezpłatne lekcje językowe, by Opiekunowie, którzy decydują się na podjęcie zlecenia mogli nieodpłatnie szlifować swoje umiejętności językowe. Jest to kluczem do dobrze sprawowanej opieki.

Zdarza się także, że rodziny, w których senior znajduje się już w ostatniej fazie choroby Alzheimera, nie kładą aż tak dużego nacisku w poszukiwaniach opiekuna na aspekt językowy, ponieważ senior jest już osobą niekomunikatywną. Toteż nasz Dział Rekrutacji jest w stanie zaoferować zlecenie także osobie zainteresowanej, która nie włada biegle językiem niemieckim. Pamiętajmy jednak, że lepsza znajomość języka, to możliwość wyboru w szerszej gamie dostępnych ofert.

W środowiskach medycznych podkreśla się często, że najważniejsza w leczeniu chorych na Alzheimera jest właściwa, dostosowana do stanu zdrowia pacjenta opieka. Właściwe działania mogą znacznie poprawić jakość życia chorego i spowodować, że choroba nie będzie aż tak uciążliwa.

Etapy alzheimera - gdzie zasięgać informacji?

W ATERIMA MED dzięki ścisłej współpracy z zespołem fachowców z ramienia Akademii Opiekunów dostarczamy wszystkim naszym zleceniobiorcom cenne i praktyczne materiały, które mogą znacznie ułatwić opiekę nad osobami starszymi z Alzheimerem. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z naszym zespołem pielęgniarskim. 

Wszystkich zainteresowanych pracą w charakterze Opiekunów zachęcamy do kontaktu. Jeśli byłby to Twój kolejny wyjazd, skontaktuj się ze swoim Koordynatorem. Możesz także skontaktować się z Działem Rekrutacji ATERIMA MED pod numerem telefonu +48 12 341 15 15 lub skorzystać z formularza kontaktowego. Pozostajemy do Twojej dyspozycji! 

Zamów bezpłatne połączenie →