ATERIMA MED to pewna, legalna i bezpieczna firma – jesteśmy na rynku od 2011 roku
Ponad 100 000 razy! Na tyle zleceń wyjechali z nami nasi Opiekunowie przez ponad 10 lat.
Wypłacamy wynagrodzenie zawsze na czas – zgodnie z umową i wcześniejszymi ustaleniami.
Na 78% wszystkich naszych ofert wyjeżdżają ci sami, zadowoleni Opiekunowie. Znajdź swoją stałą ofertę!
Jesteśmy firmą nr 1 w branży opiekuńczej według rankingu firm na portalu opiekunki24.pl.
9,7/10 – nasza ocena wśród polecających nas Opiekunów. Dołącz do grona zadowolonych Opiekunów – sprawdź nasze oferty!
W naszej codziennej pracy kierujemy się mottem: „zaopiekuj się naszym Podopiecznym, a my zaopiekujemy się Tobą”.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do bezpłatnych webinarów „Profesjonalni w opiece" z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi opieki nad osobami starszymi.
Zapewniamy stałą i indywidualną opiekę Koordynatora.
Nasi Opiekunowie mogą korzystać z nieodpłatnych i indywidualnych porad prawnych.
Organizujemy przejazd w obie strony i zapewniamy bezpieczną podróż ATERIMA Busem od drzwi do drzwi.
Zapewniamy wsparcie psychologiczne przez telefoniczne konsultacje z psychologiem.
Nasi Opiekunowie mają dostęp do wsparcia językowego przez indywidualne konsultacje z lektorem języka niemieckiego oraz kursy językowe.
Zapewniamy wsparcie merytoryczne przez telefoniczne konsultacje w zakresie opieki z Ekspertami Biura Medycznego ATERIMA MED.
Ubezpieczamy każdego Opiekuna prywatnym ubezpieczeniem medycznym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Niemiec i Polski.
Mamy sprawdzone oferty – aktualizujemy status oferty każdorazowo ze zmiennikami.
Mamy zlecenia w atrakcyjnych regionach Niemiec – sprawdź nasze oferty!
Mamy blisko 1000 sprawdzonych ofert – pomagamy dopasować je do preferencji Opiekuna.
Do grona Opiekunów ATERIMA MED dołączył właśnie kolejny Opiekun – dziękujemy za zaufanie.
Teraz nasze oferty przegląda 17 osób. Sprawdź dostępne zlecenia i zarezerwuj najlepsze dla siebie.
W tej chwili nasi Koordynatorzy potwierdzają oferty z 23 Opiekunami.
Dziś zlecenie w Niemczech rozpoczyna aż 64 Opiekunów.
image/svg+xml

Jak celebrowane są Święta Wielkanocne na terenie Niemiec? – zwyczaje i tradycje niemieckie.

Wiele osób rozważających wyjazd w okresie świątecznym do pracy w charakterze opiekuna osoby w wieku zaawansowanym zastanawia się, jak wygląda kwestia Świąt Wielkiej Nocy obchodzonych poza granicami naszego kraju. W niniejszym artykule chcemy nieco przybliżyć zwyczaje i sposób celebrowania tego okresu przez Niemców, by pokazać ciekawe różnice między naszymi krajami. Święta Wielkanocne w Niemczech to wspaniały czas, który jest przez nich zazwyczaj radośnie celebrowany.

Wielu opiekunów przed wyjazdem zapewne zastanawia się ile trwa Wielkanoc w Niemczech. W kwietniu popularnym hasłem wyszukiwania jest zwrot „święta wielkanocne Niemcy”, co pokazuje, że Polacy są zainteresowani tym tematem. Jak Niemcy obchodzą Wielkanoc? Jakie posiłki sprzyjają i jak celebrują ten czas? W tym artykule chcemy przybliżyć Wam niemieckie zwyczaje wielkanocne.

święta wielkanocne w Niemczech - malowanie jajek wielkanocnych

Podjęcie się pracy opiekunki seniora w czasie świąt, to nie tylko okazja do uzyskania wyższego wynagrodzenia, dzięki skorzystaniu z dodatkowego bonusu przewidzianego dla osób wyjeżdżających w tym okresie. Jest to także szansa na poznanie różnic kulturowych i przekonanie się, jak te niezwykle ważne dla Polaków święta obchodzą przedstawiciele innej narodowości. Co niezwykle ciekawe, w przypadku Niemców prawie każdy land ma typowe dla siebie zwyczaje i tradycje wyróżniające dany obszar na tle pozostałej części kraju. Te najciekawsze i najbardziej popularne tradycje przedstawimy w naszym artykule. Jak wygląda Wielkanoc w Niemczech?

 

Jak w Niemczech wyglądają przygotowania do Świąt Wielkiejnocy?

Czasem przygotowań do Wielkanocy, niezależnie od narodowości, jest tradycyjnie Wielki Post. W Niemczech zwany „Fastenzeit” lub „Passionszeit”. Najistotniejszy jest tydzień poprzedzający niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. W naszym kraju ten tydzień nazywa się „Wielkim”, zaś za odrą mówi się na ten okres – „Karwoche”. W kontekście zwyczajów niemieckich warto wspomnieć, że bardzo ważny w tradycji przygotowania się do tego okresu i przystrojenia domu, jest tak zwany bukiet wielkanocny. Czym on dokładnie jest? Są to ustawione w ozdobnym wazonie zielone, żywe gałązki, przybrane kolorowymi wydmuszkami jajek. Dekorację taką niekiedy spotyka się też w polskich domach, ale nie jest to aż tak powszechne jak na terytorium Niemiec.

Dodatkowo niektórzy mieszkańcy tamtego kraju barwnymi wydmuszkami jajek przystrajają także obszar wokół nieruchomości, wieszając je na przydomowych krzewach, czy zdobiąc małe drzewa znajdujące się przed domem. Co ciekawe, jeśli rodzina niemiecka nie posiada ogrodu, zamiast drzew przyozdabiane kolorowymi jajkami są domowe balkony. Podobnie jak w naszym kraju, w tym okresie maluje się oraz dekoruje jajka, tworząc ozdobne pisanki. Choć trzeba przyznać, że zwyczaj ten jest mniej popularny niż w Polsce. Tradycje wielkanocne w Niemczech są jednak zbliżone w tym zakresie działań.

Warto zaznaczyć, że opiekunka przebywająca w okresie przedświątecznym na zleceniu w Niemczech ma dzięki tej tradycji okazję zaktywizować seniora, którym się opiekuje, ponieważ jest to doskonała okazja do wspólnych działań plastycznych. Senior może się wykazać twórczo, co stanowiło będzie wspaniałą rozrywkę zarówno dla niego, jak i Opiekunki. Jeśli stan zdrowia podopiecznego nie pozwala na działania manualne, można zaangażować go w proces tworzenia pisanek poprzez zachęcenie do samego podejmowania decyzji dotyczących konkretnych kolorów, którymi następnie Opiekunka ozdobi jajka.

W niektórych landach popularne są też kolorowe, przedstawiające wesołe grafiki gotowe zdobienia w formie foliowej „koszulki”, którą zakłada się na jajko, następnie gotując je, by ozdoba przywarła do skorupki. Jest to znacznie mniej czasochłonne od ręcznego zdobienia pisanek, a daje atrakcyjny efekt. Osoba w wieku zaawansowanym, która nie jest w stanie samodzielnie zająć się ozdabianiem skorupek jajek, może uczestniczyć w doborze tego typu prostych do wykorzystania zdobień, a techniczną realizacją zadania zajmie się Opiekun.

 Wielkanoc w Niemczech - zajączek wielkanocny

Zielony Czwartek – czyli niemiecki odpowiednim Wielkiego Czwartku.

Wielki Czwartek w Niemczech określany jest jako Gründonnerstag. Słowo to oznacza Zielony Czwartek. Co interesujące, nie do końca jest jasnym skąd wzięła się ta nazwa stosowana na terenie Niemiec. Jedna z popularniejszych teorii głosi, że pochodzi ona konkretnie od zielonych szat liturgicznych noszonych niegdyś tego dnia przez księży. Przyjmuje się, że była to odzież przypisana do Zielonego Czwartku do XVI wieku. Jednak to nie jedyna teoria zgłębiająca genezę tej nazwy. Inni badacze kultury wywodzą nazwę „Gründonnerstag” od pokutników, których nazywano w średniowieczu „Zielonymi”, co tłumaczyłoby dlaczego zieleń stała się tak istotną kwestią w celebracji tego dnia.

Dla Niemców jest to dzień malowania jajek na zielono. W wielu regionach kraju panuje bardzo pozytywny zwyczaj, by w Zielony Czwartek koniecznie zjeść coś zielonego. Dla opiekunki przebywającej w tym okresie na zleceniu jest to doskonała okazja do nakłonienia podopiecznego do spożycia zdrowych, bogatych w składniki odżywcze i mineralne posiłków z zielonych warzyw, nawet jeśli na co dzień senior nie jest skory do ich konsumpcji. Zadaniem opiekunki jest wówczas wyjaśnienie mu, że to istotne ze względu na niemiecką tradycję, do której ona odnosi się z szacunkiem. To powinno przekonać seniora, który doceni, że opiekunka zapoznała się ze zwyczajami panującymi w kraju, w którym przebywa. Niemieckie tradycje wielkanocne są dla osób w wieku zaawansowanym bardzo istotne, warto więc pokazać, że szanujemy je, co pozwoli na zacieśnienie więzi między seniorem i opiekunką, przyczyniając się do zwiększenia porozumienia między nimi.

Przeczytaj również:

Boże Narodzenie w Niemczech – zwyczaje, które warto znać

Opieka nad osobami starszymi – jak zdobyć doświadczenie?

 

Wielki Piątek Niemcy.

Wielki Piątek w Niemczech nazywany jest Karfreitag. W przeciwieństwie do Zielonego Czwartku, Wielki Piątek jest na terenie całych Niemiec dniem ustawowo wolnym od pracy. W niektórych landach nazywa się go także Cichym Piątkiem (niemieckie określenie to „Stiller Freitag”). Przyjmuje się, że nazwa ta wynika z tego, że jest to dla wierzących Niemców dzień modlitw oraz nabożeństw, które towarzyszą  wspominaniu śmierci i składania Pana Jezusa do grobu. Dzień zadumy powinien więc być cichy i spokojny, stąd takie nazewnictwo. Co istotne, post ścisły nie jest tego dnia rygorystycznie zachowywany, więc można przygotowywać dowolne posiłki i spożywać je w gronie bliskich.

 

Wielka Sobota obchodzona na terenie Niemiec.

Wielka Sobota w Niemczech nosi nazwę „Karsamstag” lub „Stiller Samstag”. Analogicznie jak w naszym kraju jest to dzień wyciszenia, kiedy nie odprawiane są msze święte. Jednak bardzo istotną różnicą kulturową między obchodzeniem świąt u nas, a u naszych sąsiadów jest to, że tradycja sobotniego święcenia potraw, bez której my Polacy nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkiej Nocy, jest u nich zupełnie nieznana. Choć jak już wspominaliśmy wcześniej zdobią oni skorupki jajek tak samo jak my.

Niezwykle ciekawy w kontekście różnic między naszymi krajami jest kultywowany nadal w niektórych regionach Niemiec zwyczaj rozpalania w Wielką Sobotę dużych ognisk przed kościołami katolickimi. Zwyczaj ten jest nadal realizowany zwłaszcza na północy i w centrum kraju. Ważne jest to, że towarzyszy temu specjalne nabożeństwo. W jego trakcie dochodzi do poświęcenia ognia, którym następnie zapalane są świece paschalne w kościołach i świece wielkanocne, które będą płonąć w domach osób, które uczestniczyły w nabożeństwie. Zwyczaj opiera się na założeniu, że poświęcony ogień ma towarzyszyć wiernym przez całe Święta, przypominając im o istotności obchodów tych wydarzeń i roztaczając ciepło w domostwie.

Wielkanoc w Niemczech - ozdoby świąteczne.   

Jak obchodzone są Wielkanocna Niedziela oraz Wielkanocny Poniedziałek w Niemczech?

Bezapelacyjnie są to dwa najbardziej uroczyste dni świąt. Nazywa się je w Niemczech po prostu Wielkanocną Niedzielą i Wielkanocnym Poniedziałkiem, czyli „Ostersonntag” oraz „Ostermontag”. W czasie ich trwania odwiedza się rodzinę oraz najbliższych przyjaciół i wspólnie celebruje ten czas.

Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się mszą rezurekcyjną, która odprawiana jest o poranku. Niezwykle popularnym jest zwyczaj stukania się jajkami podczas śniadania. W Niemczech nosi on nazwę „Ostereiertitschen”. Jak wyglądają reguły tej zabawy? To proste! Każdy z członków rodziny zasiadających przy świątecznym stole wybiera sobie pisankę i kolejno stuka się nią z innymi zebranymi.

Wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką, która się nie rozbiła, lub jest mniej popękana od jajek pozostałych uczestników zabawy. Taka rozrywka to duża radość po dniach spędzonych w ciszy i zadumie. Towarzyszy temu zazwyczaj dużo śmiechu. Zabawa ta jest znana również między innymi w Austrii, a także niemieckojęzycznej Szwajcarii oraz w innych częściach Europy: na Bałkanach, czy w Skandynawii.

Na stołach, prócz bardzo popularnych świec wielkanocnych, powinien znajdować się zajączek. Zazwyczaj wykonany jest z cukru lub czekolady. Zdarzają się jednak w domach także takie wielokrotnego użytku, wykonane z plastiku. Jak w większości krajów zając oraz jajko to najważniejsze świąteczne symbole.

Z zajączkiem wiąże się niezwykle istotny dla niemieckich dzieci zwyczaj poszukiwania ukrytych w mieszkaniu lub ogrodzie pisanek oraz słodyczy. Zgodnie z tradycją mówi się dzieciom, że przyniósł i ukrył je właśnie wielkanocny zając. Warto wiedzieć, że w Niemczech jest on równie popularny jak Święty Mikołaj! Dlatego ten zwyczaj to swoisty niemiecki koloryt kulturowy, bo w naszym kraju do postaci świątecznego zajączka nie przywiązuje się aż takiej wagi. W niektórych domach mieszkańcy obdarowują się również drobnymi podarkami, które najczęściej są po prostu słodyczami.

 

 

Co Niemcy jedzą na Wielkanoc?

Jakie posiłki są spożywane i jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Znamy już opisane powyżej tradycje i zwyczaje wielkanocne przypisane do konkretnych dni świąt, lecz co Niemcy jedzą podczas celebrowania tego okresu? Każdy kraj ma swoje zwyczaje w kontekście podawanych w okresie świątecznym potraw.

Także Niemcy mają swoje tradycje. Jak zostało już powiedziane, Wielki Czwartek określa się w Niemczech mianem Zielonego Czwartku. Tego dnia na stole powinny się znaleźć przede wszystkim pierwsze wiosenne nowalijki. Oczywiście jak wskazuje sama nazwa „Gründonnerstag”, głównie powinny to być te zielone, takie jak szczypiorek, sałata czy szpinak.

Potrawy wielkanocne w Niemczech nie różnią się znacząco od tych spożywanych w tym okresie w naszym kraju, jednak można podkreślić pewne zwyczaje, które są dla nich charakterystyczne. W Wielki Piątek organizuje się tzw. „agapę”. Jest to symboliczny wspólny posiłek składający się z chleba, wody i wina. Spożywany jest on najczęściej w salach katechetycznych kościoła.

Jako świąteczne danie główne w Niemczech podaje się zazwyczaj pieczeń z barana. Poza tym nasi zachodni sąsiedzi, podobnie jak my, delektują się w czasie świąt babkami drożdżowymi i sernikami. Popularne jest pieczenie ich w specjalnych foremkach na przykład w kształcie baranka czy zajączka, ku uciesze dzieci i wnucząt, które w tym czasie odwiedzają swoich dziadków.

Ogromną popularnością cieszą się również wszelkiego typu kiełbasy oraz wędliny. Święta to dla większości Niemców czas odwiedzin bliskich. Nierzadko zdarza się więc, że odwiedzają oni seniora, przywożąc świąteczne posiłki i celebrując ten czas przy wspólnym stole wraz z seniorem i opiekunką przebywającą w tym czasie na zleceniu.

 święta wielkanocne Niemcy - Baranek Wielkanocny

Niemieckie świąteczne zwyczaje i ciekawostki związane z tym okresem.

  • Różnicą między naszymi krajami jest to, że lany poniedziałek w Niemczech nie jest obchodzony. Dzieci nie znają tam zwyczaju Śmigusa-Dyngusa, więc lepiej w Wielki Poniedziałek nie polewać nikogo wodą, bo mogłoby to być źle odebrane.
  • W niektórych regionach kraju zdarza się, że dzieci chodzą w Wielkanocną Niedzielę do domów pobliskich sąsiadów i proszą o słodycze.
  • Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową jest słabo znany, można z nim jednak spotkać się w Bawarii.
  • Od piątku aż do Niedzieli Wielkanocnej w kościołach katolickich nie używa się dzwonów. Przyjmuje się, że właśnie dlatego Wielki Piątek i Wielka Sobota nazywane są przez Niemców „Cichymi”.
  • W niektórych landach organizowane są uroczyste procesje konne zwane „Osterreiten”. Cieszą się one oczywiście bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Zwyczaj ten najpopularniejszy jest w Saksonii i miasteczku Traunstein w Bawarii.

 

 

Rozważasz wyjazd na zlecenie w charakterze opiekuna osoby w wieku zaawansowanym? Mamy nadzieję, że niniejszym artykułem zachęciliśmy Cię do poznania bliżej kultury tego niezwykłego kraju. Wszystkich Kandydatów na Opiekunów zachęcamy do kontaktowania się z nami już teraz!

Nie zwlekaj i wybierz ofertę najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb i możliwości. Jeśli jesteś zainteresowany kolejnym wyjazdem skontaktuj się ze swoim Koordynatorem. Możesz także skontaktować się z Działem Rekrutacji ATERIMA MED pod numerem telefonu +48 12 341 15 15. Kliknij w powyższy baner i zapoznaj się z naszymi ofertami.

Warto zaznaczyć, że naszym celem jest niesienie pomocy potrzebującym osobom w wieku zaawansowanym z jednoczesną dbałością o Opiekunów. Bezustannie dokładamy starań, by Opiekunowie także czuli się zaopiekowani i posiadali szeroką wiedzę na temat kraju, do którego się wybierają. Dlatego w naszych materiałach opisujemy charakterystyczne różnice kulturowe, by opiekun czuł się swobodnie i jednocześnie będąc już na miejscu jak najlepiej odpowiadał na potrzeby podopiecznego.

Dzięki świadomości jak Niemcy spędzają Wielkanoc oraz co spożywają w tym okresie, przebywając w tym czasie na zleceniu będziecie mogli swobodnie celebrować ten wspaniały czas wraz z nimi. Jeśli pierwszy wyjazd na zlecenie wciąż jest przed Tobą, nie wahaj się ani chwili dłużej.

Zapewniamy sprawdzone zlecenia, opiekę koordynatorów, dojazd do miejsca realizacji zlecenia oraz powrót. Prócz tego na naszej stronie oprócz ciekawych artykułów znajdziesz materiały edukacyjne, takie jak bezpłatne lekcje niemieckiego. Korzystaj z przygotowanych dla Ciebie treści i poznawaj niezwykle ciekawą kulturę naszych sąsiadów.

Jak łatwo zauważyć, święta Wielkanocne w Niemczech przedstawiają się równie atrakcyjnie jak w naszym kraju. Warto więc rozważyć połączenie przyjemnego z pożytecznym i dać sobie możliwość zarobienia większych pieniędzy na wyjeździe wielkanocnym. Spora grupa Opiekunek i Opiekunów ceni zlecenia świąteczne. Warto zaznaczyć, że są to wyjazdy bardzo opłacalne ze względu na atrakcyjne bonusy świąteczne, które oferujemy rokrocznie.

 

Zamów bezpłatne połączenie →